Toplotna črpalka zemlja-voda pridobiva energijo iz zemlje, kjer je akumulirana sončna energija. Vsi ogrevalni sistemi so primerni za zelo razsežno področje uporabe, za ogrevanje, ohlajevanje in pripravo sanitarne vode. Toplotne črpalke zemlja-voda nam v mrzlih mesecih omogočajo racionalno ogrevanje, v poletnem času pa so odlične za hlajenje prostorov s temperaturo pridobljeno iz zemeljske površine ali globine. Globina vgradnje toplotne črpalke je cca. 20 cm pod lokalno linijo zmrzovanja.
Delovanje:
- v zaprtem krožnem postopku toplotna črpalka viru toplote, v tem primeru zemlji, odvzame toploto s pomočjo uparjanja hladilnega sredstva. Energija se nato s pomočjo kompresorja privede na višji temperaturni nivo in energijo odda sistemu za ogrevanje. Za delovanje potrebuje električno energijo, vendar proizvede 4-5 krat več, kot jo potrebuje.
Poznamo dva načina izvedbe toplotne črpalke zemlja-voda, glede na uporabno razpoložljivost zemeljske površine, ki jo za optimalno delovanje črpalke potrebujemo:
- Delovanje preko vertikalne zemeljske sonde - uporablja konstantno temperaturo zemlje, ne le za ogrevanje, pač pa tudi za hlajenje prostorov.
- Delovanje preko horizontalnih zemeljskih kolektorjev - če imamo na voljo dovolj uporabne zemeljske površine, je pri tem sistemu razmerje med investicijo in uporabnostjo sistema največje.
Prednosti toplotne črpalke:
- je ogrevalni sistem prihodnosti
- nakup je delno subvencioniran s strani države
- močno zniža stroške ogrevanja (od 35%-60%)
- zmanjša emisije CO2
- ne potrebuje dodatnega prostora za zalogo goriva
- amortizacija v nekaj letih
- uporablja obnovljive vire toplote
- zasede malo prostora, lahko se postavi tudi izven hiše
- zelo malo vzdrževanja
- v poletnih mesecih omogoča hlajenje prostorov
- enostavna za uporabo in upravljanje
- deluje zelo tiho