Energenti za ogrevanje, kot so npr. olje, plin, so količinsko omejeni, zaradi česar naraščajo tudi njihove cene. Da bi postali neodvisni od dogajanja na svetovnih trgih in bi bili brez skrbi, si z energijo iz naravnih virov lahko zagotovite varno in varčno prihodnost. Ta energija je pred vašimi vrati ali bližnji okolici. Zakaj je ne bi izkoristili?
Na izbiro imate tri toplotne vire, in sicer vodo, zemljo ali zrak. Katerega izbrati? Tistega, ki ga imate na voljo in ima hkrati najvišjo povprečno letno temperaturo.
Kakšna naj bo moč toplotne črpalke?
Pri novogradnjah so potrebne moči ogrevalnih sistemov že vračunane v samem projektu in so odvisne od velikosti objekta in izolacije (pri novogradnjah z dobro izolacijo potrebne toplotne moči toplotne črpalke praviloma ne presegajo 50 W/m ogrevalne površine 200 W/osebo za segrevanje sanitarne vode. V kolikor pa pri obstoječih objektih ni izdelan izračun toplotnih potreb, le tega lahko najlažje izračunamo iz letne porabe olja ali plina za ogrevanje.
Kakšen ogrevalni sistem izbrati?
Pri gradnji nove hiše priporočamo nizkotemperaturni ogrevalni sistem - talno ogrevanje, za vse prostore. Kot dodatek lahko izberete še kopalniške radiatorje ali konvektorje, če nameravate tudi hladiti prostore. Bistvo pri tem je, da ne sme priti do potreb po zvišanju temperature ogrevalne vode. Nižja kot je lahko potrebna temperatura ogrevalne vode v sistemu, večje je grelno število in s tem večji prihranek pri stroških ogrevanja. Zvišanje temperature ogrevalne vode za 1 °C pomeni povečanje porabe za 2,5 %!
Če že imate ogrevanje z radiatorji, je ogrevanje preko njih tudi možno, vendar pa bo prihranek nekoliko nižji, kot pri talnem ogrevanju. Pri takih objektih se priporoča izbira visokotemperaturnih toplotnih črpalk (v določenih primerih lahko izberemo tudi nizkotemperaturno toplotno črpalko, vendar v primeru, da ni potrebna temperatura predtoka, ki bi bila višja od 55 °C).
Toplotne črpalke ZRAK / VODA:
Investicijsko najcenejša vrsta toplotnih črpalk, montaža in vzdrževanje pa enostavno in poceni. Najsodobnejše izvedbe tovrstnih toplotnih črpalk omogočajo ogrevanje tudi pri zunanjih temperaturi - 20°C, še pri tako nizki temperaturi pa je grelno število večje od 2, kar pomeni 50 % prihranka energije. Glede na statistične podatke temperatur po Sloveniji je zelo malo dni v letu s temperaturo pod -5°C, kar pomeni, da je grelno število tovrstnih toplotnih črpalk nad 3,5 (na Primorskem preko 4).
Toplotne črpalke se načeloma projektirajo tako, da samostojno pokrijejo toplotne izgube objekta do zunanje temperature -5°C, pod to temperaturo pa se lahko kombinira še z drugim ogrevalnim virom, običajno električnim grelcem pri novogradnjah, pri obstoječih objektih pa z obstoječim ogrevalnim virom. Na takšen način se pokrije več kot 98 % toplotnih potreb objekta. Za tovrstne črpalke niso potrebna nobena posebna dovoljenja za vgradnjo, zasedejo pa malo prostora.
V spletni trgovini si lahko ogledate ponudbo kompaktnih topolotnih črpalk za zunanjo postavitev, visokotemperaturne toplotne črpalke za zunanjo postavitev v kombinaciji z že obstoječim konvencionalnim ogrevalnim sistemom ter ponudbo novih super varčnih toplotnih črpalk, ki so prav tako namenjene zunanji postavitvi.
Ponudba toplotnih črpalk ZRAK / VODA
Toplotne črpalke ZEMLJA / VODA:
Toplotne črpalke zemlja / voda izkoriščajo toplotno energijo, ki je shranjena v kameninah oz. v zemlji. V zemlji je namreč uskladiščena velika količina sončne energije, ki jo je potrebno samo izkoristiti za ogrevanje hiše in / ali sanitarne vode. Količina sončne energije, ki jo lahko odvzamemo zemlji, je odvisna od sestave tal, od moči toplotne črpalke in načina izkoriščanja tega vira (vertikalna sonda ali horizontalni kolektor). Odvzem toplote se izvaja s pomočjo vode (s sredstvom proti zmrzovanju), ki kroži v zaprtem cevnem sistemu, odda toploto toplotni črpalki, ki jo s pomočjo dodane električne energije pretvori na višji temperaturni nivo (do 55 °C), vrača pa se ohlajena za ca. 4°C.
Izbrati horizontalni kolektor ali vertikalne sonde?
V kolikor je okoli hiše dovolj nezazidane površine (zemljišče ne sme biti pozidano ali asfaltirano, ker morajo padavine doseči kolektor!), se je najbolje odločiti za horizontalni (zemeljski) kolektor. Na globini cca. 120 cm se položijo običajne PE cevi, na medsebojni razdalji minimalno 70 cm, s čimer je neokrnjena tudi rast rastlinja na tem zemljišču. Dolžina cevi, ki je potrebna, je odvisna od kvalitete zemlje. Bolj je zemlja vlažna, več toplote ji lahko odvzamemo na isti površini, in zato je potrebna manjša dolžina cevi. Običajno se računa s povprečjem - 20 W/m cevi, kar pomeni da za npr. 10 kW toplotno črpalko potrebujemo 500 m cevi. Če pa je zemlja bolj peščena, pa je faktor 10 W/m cevi.
Potrebna površina horizontalnega kolektorja (m3) = cca. grelna moč toplotne črpalke (kW) x 35 ali tudi približno 2 x ogrevalna površina objekta (približen izračun!).
Vertikalne sonde uporabimo v primeru, ko ni dovolj razpoložljive zemeljske površine za horizontalni kolektor. V tem primeru izkoriščamo toploto kamenin tako, da vrtamo v globino. Dolžina sonde je odvisna od toplotne moči instalirane toplotne črpalke in kvalitete zemlje.
Potrebna dolžina sonde (m) = grelna moč toplotne črpalke (kW) x 14 (približen izračun!).
Ponudba toplotnih črpalk ZEMLJA / VODA
Toplotne črpalke VODA / VODA:
Toplota podtalnice je za izkoriščanje s toplotno črpalko zelo ugoden energijski vir. Prednost je tudi sorazmerno konstanten temperaturni nivo, ki je približno med +7 in +12 °C. V zemljo je potrebno zvrtati dve vrtini, eno za črpanje in eno za vračanje podtalnice. V prvo vrtino se vstavi cev s potopno črpalko. Med obratovanjem črpalka potiska vodo skozi toplotno črpalko, ki ji odvzame toplotno energijo in jo ohlajeno (za od 2 do 4°C) vrača po drugi, nekaj metrov (15 - 20 m) oddaljeni vrtini nazaj v podtalnico. Za črpanje podtalnice potrebujemo vodno dovoljenje, vodo pa je potrebno pred pričetkom kemično analizirati.
Ta vodni vir je energetsko najbolj učinkovit (gledano skozi povprečje celega leta), saj ima podtalnica relativno visoko temperaturo. Toplotne črpalke voda / voda dajejo veliko toplotno moč ob zelo majhnih zunanjih dimenzijah. K robustni in inovativni izvedbi še dodatno prispeva poseben ploščni toplotni izmenjevalec iz nerjavnega jekla.